Poviedky a príbehy

Kráľ Šahrijár, sklamaný ženami, si každú noc brával nedotknuté dievča, pripravil ju o panenstvo, a ráno na svitaní ju dal sťať. Až múdra Šahrazád, ako tak po milovaní sedeli a rozprávali sa, navrhla kráľovi, že mu rozpovie rozprávkový príbeh, aby im skôr minula dlhá nočná chvíľa. Kráľ privolil vďačne a ochotne.

Zamyslený, s hlavou v dlaniach, zbadal Herakles ako sa k nemu blížia dve ženy. Prvá oblečená do bieleho rúcha, išla pomaly a pokojne. Druhá, v nádherných šatách obšitých zlatom a drahými kameňmi, kráčala tanečným krokom, cestou sa upravo-vala, obracala a obzerala. Predbehla prvú a ihneď Herakla oslovila:

V istom prístave na západoeurópskom pobreží leží oblečený muž vo svojom rybárskom člne a drieme. Elegantný turista vkladá práve nový farebný film do aparátu, aby sfotografoval idylický obraz: belasá obloha, zelené more so snehobielymi hrebeňmi vĺn, čierny čln, červená rybárska čiapka. Cvak. Ešte raz: cvak, a pretože všetko do tretice a istota je...

Pred mnohými rokmim žil istý kráľ. Ten si raz pozval do paláca všetkých slepých ľudí, aby ho zabávali. Určil veľkú odmenu tomu, kto najlepšie opíše, ako vyzerá slon.