Ako sa Herakles rozhodol pre Cnosť

29.08.2017

Zamyslený, s hlavou v dlaniach, zbadal Herakles ako sa k nemu blížia dve ženy. Prvá oblečená do bieleho rúcha, išla pomaly a pokojne. Druhá, v nádherných šatách obšitých zlatom a drahými kameňmi, kráčala tanečným krokom, cestou sa upravo-vala, obracala a obzerala. Predbehla prvú a ihneď Herakla oslovila:

"Nevieš, Herakles, aký život si vybrať? Vyber si mňa za sprievodkyňu. Poznám najpríjemnejšiu cestu. Nebude ťa trápiť nijaká práca a nijaká námaha a každý večer ťa bude očakávať mäkké lôžko. Cudzí ľudia budú pracovať a ty budeš užívať výsledky ich usilovnosti."

"Kto si, že môžeš toľko sľubovať?" spýtal sa prekvapený Herakles.

"Nazývajú ma Rozkoš", odvetila žena, "a mám priateľov po celom svete".

Pristúpila žena oblečená v bielom a povedala:

"Nič z toho, čo je dobré a za čím sa oddá túžiť, nedávajú bohovia ľuďom bez práce. Ak chceš zberať úrodu, musíš najprv zasiať. Ak chceš vyniknúť, musíš veľa pracovať a odoprieť si, čo si iní neodopierajú.

Ak si zvolíš mňa, nesľubujem ti ľahkú cestu. Nazývajú ma Cnosť."

"Nehanbíš sa ponúkať prácu a námahu?" posmievala sa Rozkoš Cnosti.

"Ak pôjdeš za Rozkošou," povedala Heraklovi Cnosť, "budeš jesť bez hladu a piť bez smädu a nebudeš vedieť po čom by si mal túžiť. Prejdeš životom ako lenivý tieň a nezanecháš za sebou nič, iba prázdny mech od vypitého vína. Ak sa rozhodneš pre mňa, vykonáš veľké činy."

Eduard Petiška: Staré grécke báje a povesti, výňatok